Οδηγός Συγγραφής Μεταπτυχιακής Διπλωματικής Εργασίας
Αρχική / Διατριβή / Οδηγός Συγγραφής Μεταπτυχιακής Διπλωματικής Εργασίας

Οδηγός Συγγραφής Μεταπτυχιακής Διπλωματικής Εργασίας

Μέρος των υποχρεώσεων του μεταπτυχιακού προγράμματος είναι η εκπόνηση της μεταπτυχιακής διπλωματικής εργασίας. Η μεταπτυχιακή διπλωματική εργασία θεωρείται η πιο σημαντική από όλες τις εργασίες που εκπονεί ένας φοιτητής/τρια γιατί διαδραματίζει ένα καθοριστικό ρόλο στην ειδίκευση που θα αποκτήσει σχετικά με το θέμα που θα επιλέξει, στην απόκτηση του πτυχίου του και κυρίως στην τελική βαθμολογία του. Οι διπλωματικές εργασίες που γίνονται σε διαφορετικά μεταπτυχιακά προγράμματα στη χώρα μας αλλά και στο εξωτερικό πρέπει να έχουν –ως προς τον τύπο συγγραφής- την ίδια δομή και να ακολουθούν τα διεθνή πρότυπα (π.χ American Psychological Association - A.P.A. Format) τα οποία να είναι διεθνώς αποδεκτά. Με τον παρόντα οδηγό γίνεται προσπάθεια τυποποίησης της διαδικασίας συγγραφής διατριβών. Παράλληλα, καθοδηγεί και βοηθά τους μεταπτυχιακούς φοιτητές/τριες στην προσπάθεια συγγραφής της ΜΔΕ τους.